1 АПРИЛ – ДЕН НА ШЕГАТА

WEB Телевизија во живо

НА ОВОЈ ДЕН ДЕЦАТА ПОРАНО БИЛЕ ИСПРАЌАНИ ДА КУПАТ МАСТ ОД КОМАРЕЦ, МЛЕКО ОД ГУСКА И ЖИЦИ ЗА ТРУБА
 
Денес е 1 април, денот кога сите се шегуваат со сите, кога ретко можете да верувате во тоа што некој го вели затоа што нема да бидете сигурни дали се шегува или ќе ја каже вистината. Се појавуваат смешни вести кои предизвикуваат паника, а има и случаи кога луѓето не веруваат во нешто што навистина се случило.
Според легендата, на 1 април, една девојка закажала средба со францускиот крал Хенри IV, на која наместо тоа се појавила неговата сопруга, шегувајќи се со него.
 
Има дури и приказна која вели дека римскиот император Константин му дозволил на неговиот дворски шут Кугел да биде „крал за еден ден“ затоа што дворските шутови го задевале дека тие подобро би владее од него. Тогаш дотичниот Кугел издал проглас во која побарал сите да прават глупости на тој ден, и така се создал овој обичај.
На овој ден во Унгарија, децата порано биле испраќани да купуваат маст од комарец, млеко од гуска или жици од труба на овој ден.
 
Орсон Велс предизвика масовна паника во Америка со радио драмтаа од ХГ Велс „Војна на световите“, бидејќи слушателите веруваа дека светот навистина бил нападнат од вонземјани. Во 1957, Би-Би-Си направи репортажа за едно семејство од Тичино (Швајцарија) кој одгледувало шпагети на дрва. 
 
Во 1975 година во Австралија, едно Тв шоу објави на својата публика дека Австралија наскоро се префрла на ново мерење на времето – денот ќе трае 20 часа, часот сто минути а минутата сто секунди. Тие исто така им дале нови имиња за временски периоди, така што часовите биле преименувани во децидан, а минути на центидан.
 
Во 1998 година, Бургер Кинг објави оглас во весникот „УСА Тудеј“ за „Left-Handop Whopper“, хамбургер специјално направен за леваци (состојките на хамбургерот капнуваат на левата страна кога се консумираат). Откако левичарите притрчаа во рестораните, Бургер Кинг призна дека само се шегувал и дека во меѓувреме добил илјадници нарачки за хамбургер со десна рака.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *