ВО ИНТЕРВЈУ, ГАБРИЕЛ ЕСКОБАР АЛБАНЦИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА ГИ ИМЕНУВА -АЛБАНЦИ А МАКЕДОНЦИТЕ-ПРАВОСЛАВНИ.!

WEB Телевизија во живо

Во ексклузивното, опширно интервју за The Pavlovic Today, американскиот заменик-помошник секретар Габриел Ескобар нуди поглед на Западен Балкан од внатрешноста на Стејт департментот. Ескобар зборува за нормализацијата на односите меѓу Србија и Косово, за „малигното влијание“ на Русија во регионот и за американската визија за Западен Балкан.
 
„Павловиќ денес“ е независна, американска новинска организација во сопственост на жени, со силна новинарска етика со седиште во Вашингтон. Основана е од Ксенија Павловиќ Мекатер, политиколог, автор и независен дописник од Белата куќа кој моментално ја покрива администрацијата на Бајден и Стејт департментот.
 
На прашањето кои се најитните прашања за решавање во Македонија Ескобар одговара:
Северна Македонија е вистински пример за мирен соживот меѓу Албанците и православните. Значи, сега е модел на демократска граѓанска држава. Сега, она што треба итно да го направат е да се придвижат напред кон спроведување на договорите што ги имаат за работа на уставните измени“, рече Ескобар.
 
Експресно, тој се осврна на договорот постигнат со посредство на ЕУ за Северна Македонија да ја промени преамбулата на Уставот за да ги признае етничките Бугари како конститутивна етничка група. „Сега нивната преамбула веќе признава неколку етнички групи. Не мислам дека ова е проблем. 
 
И, исто така, мислам дека Северна Македонија има прилично добро досие за заштита на правата на малцинствата. Но, тие треба да го направат тоа. И ние се надеваме дека тие ќе го направат тоа. И се надеваме дека тогаш, конечно, целосно ќе ја отвориме вратата за нивната европска интеграција, бидејќи да бидам искрен, Северна Македонија може многу, многу брзо да затвори поглавја. Тие се реформски настроени“, додаде тој.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *