КОЈ ЌЕ ГО АПСИ ПУТИН? ИЗДАДЕН НАЛОГ НА МЕЃУНАРОДНИОТ КРИВИЧЕН СУД ВО ХАГ

WEB Телевизија во живо

Меѓународниот кривичен суд во Хаг издаде налог за апсење на рускиот претседател Владимир Путин и руската комесарка за правата на децата Марија Лвова-Белова поради нелегална депортација на деца.
 
Тие рекоа дека постојат легитимни причини дека секој осомничен е одговорен за военото злосторство илегална депортација и трансфер на деца и население од окупираните територии на Украина во Русија, пренесува Гардијан.
 
Судиите ја разгледаа опцијата за издавање тајни налози, но сметаат дека нивното јавно објавување може да има влијание врз спречувањето на идните воени злосторства.
 
Одлуката на Судот доаѓа еден ден откако истражното тело на Обединетите нации ја обвини Русија за различни воени злосторства во Украина, вклучително и убиства со предумисла и тортура.

Телото тврди дека руските сили во одредени случаи ги принудувале децата да го гледаат силувањето на членовите на нивните семејства и ги приведувале со трупови. Москва соопшти дека не го признава Меѓународниот кривичен суд.

„Одлуката на Меѓународниот кривичен суд (МКС) нема никакво значење за нашата земја, вклучително и од правен аспект“, напиша портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова и додаде: „Русија не е страна во Римскиот статут на Меѓународниот кривичен суд и нема никакви обврски кон него.“

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *