КАНТРИ ЛЕГЕНДАТА ВИЛИ НЕЛСОН НА 90 ГОДИНИ ГО СНИМИ СВОЈОТ 150 АЛБУМ

WEB Телевизија во живо

Кантри легендата, 90-годишниот Вили Нелсон го објави својот нов студиски албум „I Don’t Know A Thing About Love“, неговиот 150-ти албум по ред. Овој албум тој му го посвети на својот пријател, друга култна личност на кантри музиката, Харлан Хауард.
Вили Нелсон и бендот снимија нови верзии на 10 песни напишани од Хауард, современикот на Вили кој има речено дека добрата кантри песна се состои од „три акорди и вистината“.
 
Патеките на Вили и Хауард се вкрстија кога Нелсон потпиша за Pamper Music, каде што веќе беа Харлан Хауард и Хенк Кокран. Иако Вили беше единствениот од тројцата писатели што стана познати како изведувач, другите двајца пишуваа кантри класици до крајот на 1980-тите. Харлан, кој почина во 2002 година, се смета за најголемиот кантри-текстописец на сите времиња. 
 
Напиша повеќе од четири илјади песни и над сто кантри хитови. На една од неговите забави, Вили отсвири голем број нови песни на Хауард, кои ги слушна извршниот директор на Атлантик рекордс, Џери Векслер, што доведе до договор за снимање, „Shotgun Willie“, „Phases and Stage“, а кариерата на Вили тргна нагоре. Вили со овој албум му враќа на Харлан.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *