ИНТЕРЕСНО УРБАНИСТИЧКО РЕШЕНИЕ ВО СЕЛОТО СУЛОШОВА, КОЕ ЈА ИМА ЕДНА ОД НАЈДОЛГИТЕ УЛИЦИ ВО ПОЛСКА, ДОЛГА 9 КИЛОМЕТРИ

WEB Телевизија во живо

Сулошова е мало село со речиси 6.000 жители и има една од најдолгите улици во Полска, која е во должина од 9 километри како што се гледа на сликата.
 
Сулошова се наоѓа на само 29 километри северозападно од Краков и е поврзана со познатите атракции вклучувајќи го Националниот парк Ојцовски и Пиескова Скала (замок покрај карпа од 14 век).
 
Освен по долгата улица, интересно е урбанистичкото решени, сите куќи се изградени долж улицата. Инаку земјоделието е најразвиената гранка во цела Полска, севкупно, повеќе од 60% од површината на Полска е обработлива површина, а 12% од работната сила во земјата е вработена во земјоделскиот сектор.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *