ЏОН ЛЕНОН ВО 1966 ГОДИНА, НА ДЕНЕШЕН ДЕН ИЗЈАВИ ДЕКА „БИТЛСИ“ СЕ ПОПОПУЛАРНИ ОД ИСУС И ПРЕДИЗВИКА ГНЕВ ВО ХРИСТИЈАНСКИОТ СВЕТ

WEB Телевизија во живо

Легендарниот „Битлс“ Џон Ленон, предизвика негодување во јавноста кога во 1966 година изјави дека христијанството е минато. “Христијанството ќе исчезне. Ќе се намали и ќе исчезне. Не мора да го тврдам тоа. Јас сум во право и тоа ќе се докаже. Сега сме попопуларни од Исус. Не знам што ќе исчезне порано, рокот или христијанството . Исус беше добар, но неговите ученици беа строги и обични. Извртуваа и уништија сè “, рече Ленон во далечната 1966 година во интервју за Лондон Ивнинг Стандард.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *