ДЕНЕС Е 6. МАРТ, СВЕТСКИОТ ДЕН НА СТОМАТОЛОЗИТЕ

WEB Телевизија во живо

Денеска се одбележува Светскиот ден на стоматологот, но, за жал, не се слави многу. Колку и да звучи страшно, посетата на стоматолог е многу неопходна, бидејќи доколку оваа, честопати непожелна професија, не постоела уште од античко време, нашата склоност кон шеќер и слатки задоволства одамна би ни ја уништила насмевката.
 
Инаку, првиот стоматолог забележан во историјата бил Египќанецот Хеси Ре, за кој се верува дека живеел и работел во Египет околу 2600 година п.н.е. Луси Биман Хобс стана првата лиценцирана жена стоматолог во 1866 година.
 
Без разлика дали ги сакате или ги мразите, постои аргумент дека стоматолозите се едни од најважните професионалци што можете да ги добиете во здравствената индустрија. На крајот на краиштата, без нашите заби, каде ќе бевме? 
 
Иако многу луѓе не се секогаш премногу заинтересирани да ги проверат своите заби, односно да го запрат расипувањето и другите проблеми, стоматолозите се клучни за нашиот долг и здрав живот, така што можеме само да кажеме ВИ БЛАГОДАРИМЕ што постоите! Овој празник, кој се слави, е начин да се подигне свеста за стоматологијата за луѓето да знаат повеќе за тоа како да се грижат за своите заби.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *