ВО ОПШТИНА ГЕВГЕЛИЈА ОДБЕЛЕЖАН ДЕНОТ НА ЛОЗАРИТЕ – СВ.ТРИФУН ЗА МНОГУ ГОДИНИ СВ.ТРИФУН – НЕКА ГОДИНАТА БИДЕ ПЛОДНА И БЕРИЌЕТНА

WEB Телевизија во живо

Денес во црквата Света Петка во населено место Прдејци со закројување на лозјето се одбележа денот на лозарите Св.Трифун.

Во духот на традицијата и демохристијанските вредности, а во чест на Светиот маченик Трифун денес се наздрави за плодна година на лозарите за здравје, среќа и бериќет.

Св. Трифун е заштитник на лозарите, денот кога се одбележува закројувањето на виновите лози!
Свети Трифун – Денот на лозарите и годинава во општина Гевгелија беше одбележан со повеќе манифестации и свечености на лозовите плантажи. Централниот настан се случи во црквата „Св.Петка“ во Прдејци, каде што по традиција, се одржува црковна литургија, по што следува закројување на лозјето во дворот на црквата.

На свеченоста присуствуваа голем број верници и гости, меѓу кои и градоначалникот на општина Гевгелија Андон Сарамандов.
 
Градоначалникот Сарамнндов, честитајќи им го празникот на верниците и лозарите, посака богат род на лозовите плантажи во општината и изрази надеж дека сегашниот тренд на модернизирано производство на грозје според европски стандарди ќе продолжи и понатаму.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *