ТОМ И ЏЕРИ СЛАВАТ 83 ГОДИНИ, ЕВЕРГРИН ЦРТАН ФИЛМ КОЈ НИКОГАШ НЕ ДОСАДУВА

WEB Телевизија во живо

Еден од најпознатите цртани филмови на сите времиња, Том и Џери , ќе го прослави својот 83-ти роденден следната недела. Безвремената приказна за борбата со мачки и глувци, која со години наназад влегува во нашите домови преку малите екрани, живее денес и има бројни обожаватели меѓу љубителите на анимирани филмови. 

Приказната е исклучително едноставна – речиси во секоја епизода, мачката Том, вознемирена од појавата на глушец во неговата куќа, излегува со план како да се ослободи од тоа, но неговиот план е драстично оневозможен секој пат. Иако акцијата е едноставна, анимацијата е врвна, а она што секогаш ги разликуваше Том и Џери е употребата на врвна. 

По повод осмата деценија од иконскиот цртан филм, Би-Би-Си ја донесува и помалку познатата приказна за нејзиното создавање, објавувајќи дека се започнало речиси случајно. Авторите на филмот Вилијам Хана и Џозеф Барбер немаа ни 30 години кога се вклучија во борба против големите студија во кои главни ликови биле Мики Маус или Порки Свињата. 

Тие ја дизајнирале мачката во моменти на сериозна досада, а за прв пат се појави на малите екрани во 1940 година под името „Puss get’s boot“. Интересно е што дури и протагонистите на цртаните филмови не се викале Том и Џери туку Џаспер и Џинкс. Првата епизода беше таков хит што веднаш ја освои наградата на Академија за најдобар анимиран краток филм. 

Том и Џери речиси никогаш не зборуваат, а авторите велат дека дошле до оваа идеа од комедиите на Чарли Чаплин. Се разбира во позадината, во тие рани години, одеше сјајната музика на композиторот Скот Бредли.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *