ОВА Е БОБИ, НАЈСТАРОТО КУЧЕ ВО СВЕТОТ КОЕ ИМА 30 ГОДИНИ И ЖИВЕЕ НА ФАРМА ВО ПОРТУГАЛИЈА

WEB Телевизија во живо

Боби е запишан во Гинисовата книга на рекорди како најстарото куче на светот досега. Тој наполни 30 години и 267 дена, а сите овие години ги помина на најдоброто место на свето, во неговиот „дом“, сместен на фарма во регионот Леира во Португалија. Својот дом го дели со четирите мачки
 
– Боби е единствен. Се надевам дека сепак би можел да стане татко на кученца, бидејќи е последен во долгата низа кучиња. Беше вистински борец сите овие години, само тој знае колку му беше тешко, но успеа да достигне години кои се далеку над просечниот животен век на кучето и би сакал да може да зборува за да ни ја открие својата тајна
 
 – Леонел изјави за Дејли Меил Коста, сопственикот на Боби.
Кучето живее прилично нормален живот: спие цела ноќ, откако ќе се најаде. Во зима сака да седи пред камин и да се топли. Во пролетта, тој сака да талка низ фармата и низ блиската шума. Тој многу сака други животни, и никогаш не бил на поводник. Пие околу литар вода дневно. Годините му донесоа послаб вид и побавно темпо, но тоа не е нешто драматично, бидејќи кучето се приспособи на тоа.
 
– Среќни сме и благодарни што животот ни го подари Боби секој ден од нашите последни 30 години – изјави Леонел.
Најстарото куче пред Боби било Блуи, кое живеело 29 години и пет месеци.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *