КИРК ДАГЛАС, ПОСЛЕДНИОТ ВЕЛИКАН ОД ЗЛАТНОТО ВРЕМЕ НА ХОЛИВУД, ДОНИРАЛ ПОМОШ ЗА ДЕЦАТА ОД ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА ВО 1947 ГОДИНА

WEB Телевизија во живо

Последниот великан од златното време на Холивуд, Кирк Даглас, некаде во 1947 година ги посетил децата бегалци во Егејска Македонија и им однел кутии со училишни предмети, пишуваат од порталот „Обединета македонска дијаспора“.
Имено, глумецот бил сликан кога поклонува училишен прибор на дечиња во Егејска Македонија.
 
Кирк Даглас е роден како Исур Даниелович, син на руски Евреин роден во Москва, а чичко му бил убиен во погромот. Во своите мемоари од 1988 година, „Синот на шнајдерот“, Даглас го опишува лежерниот антисемитизам со кој се соочувал скоро во целата кариера. Глумците, особено мигрантите, морале да си го сменат името за да преживеат и да напредуваат во САД.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *