40 ГОДИНИ ОД КУЛТНАТА ПЕСНА „ЏУЛИ“ НА ДАНИЕЛ ПОПОВИЌ, ПРОДАДЕНА ВО 1.200.000 ПРИМЕРОЦИ

WEB Телевизија во живо

Пред точно 40 години Даниел Поповиќ ја освои Европа. Музиката за „Џули“ ја компонирал за рекордни половина час, а за исто толку време била снимена во студио,
Иако текстот, кој, интересно, нема ниту една рима, го напишал легендарниот Марио Михаљевиќ, името Џули било идеја на Даниел. Така ја нарече својата прва љубов, Ангела, која ја запознал кога таа со родителите дошла на море од Германија.
 
Откако го освои високото четврто место на Евровизија, Даниел се искачи во музичките височини. Џули е продадена во рекордни милион и двесте илјади примероци. Даниел преку ноќ стана не само најголемата ѕвезда на поранешната земја, туку неговата популарност достигна и незамисливи размери во Европа. Песната е препеана на повеќе од десет светски јазици.
 
„Во Норвешка АББА имаше 25.000, а јас 40.000, што е феноменално. Во еден момент бев сам пред Мајкл Џексон по бројот на продадени плочи, поточно во Норвешка. Што се однесува до Германија, продадов 500.000 синглови. таму каде што бев пред Дејвид Боуви и Мајкл Џексон на топ листите. Браво го основа мојот забавен клуб, беше навистина лудо
Во животот, признава, пропуштил многу можности. Но, тој најмногу жали за песната „Бескрајна приказна“,’Neverending story’,за која тврди дека требало да ја отпее тој.
 
„Џорџо Мородер се обиде да дојде до мене, но безуспешно, но ја имаше намерата таа песна, многу ме сакаше. Чекаа околу шест месеци, потоа немаше скајп, вибер, whatsapp, па беше потешко да се стигне до некого. Навистина ми е жал поради тоа. Кога и да ја слушнам песната, малку ме потресува, дури можам да кажам дека одредена количина на болка само ми скока во градите“, признава тој.
 
Песната стана голем хит на пејачот Limahl, некогашен вокалист на групата „Kajagoogoo“

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *