ИЗБОР ПЕСНИ ОД СТЕФАН МАРКОВСКИ ОБЈАВЕНИ ВО ЕСТОНСКОТО СПИСАНИЕ „АКАДЕМИЈА“

WEB Телевизија во живо

Песни од македонскиот писател Стефан Марковски се застапени во првиот број за 2023 година од естонското списание за литература, наука, историја, култура и филозофија Akadeemia, кое излегува на месечно ниво во универзитетски центар во земјата, Тарту.
 
Песните кои се извадок од објавеното творештво на Марковски се препеани на естонски јазик од Јури Талвет, емеритус професор по компаративна книжевност на Универзитетот во Тарту.
Списанието Akadeemia излегува од 1989-та година во издание на естонскиот весник Sirp.
Од 1990-та година излегува како месечник.
 
Претходник на сегашното е истоименото списание списание на студентски друштва кое излегувало во Тарту од 1937 до 1940 година, во чија редакција учествувале познатите естонски интелектуалци и академици Ханс Круус и Алфред Коорт, како и естонскиот државник Антс Пиип (1920-1921).
Содржината на првиот број за 2023 година од списанието е достапна на веб-сајтот: https://www.akad.ee/2022/12/23/akadeemia-nr-1-2023/

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *