ДО 20-ТИ ЈАНУАРИ ТРАЕ КОНКУРСОТ ЗА ОБУКА НА ЛИЧНИ АСИСТЕНТИ НА ЛИЦА СО ПОПРЕЧЕНОСТ

WEB Телевизија во живо

ДО 20-ТИ ЈАНУАРИ ТРАЕ КОНКУРСОТ ЗА ОБУКА НА ЛИЧНИ АСИСТЕНТИ НА ЛИЦА СО ПОПРЕЧЕНОСТ

Црвен крст- ОО Гевгелија, како давател на услугата- лична асистенција, во соработка со Општина Гевгелија и Општина Богданци, а во рамки на реализацијата на Проектот за подобрување на социјални услуги, објави Јавен конкурс за обука на лични асистенти на лица со попреченост. Заинтересираните лица кои сакаат да ја посетат обуката и да се стекнат со сертификат за личен асистент на лица со попреченост, треба да се пријават до 20 јануари, 2023 година, во Општинската организација на Црвен крст Гевгелија или пополнетата пријава да ја достават електронски на меилот : gevgelija@redcross.org.mk.

Обуките ќе траат три месеци.
Личниот асистент учествува во планирање, испорака и следење на услугата за лична асистенција. Опфатени се следниве сегменти:
• Помош и поддршка во домот на корисникот
• Помош и поддршка на работно место, во високообразовниот процес, неформално образование или во професионална рехабилитација
• Помош и поддршка во заедницата во која живее корисикот

За подетални информации, заинтересираните кандидати можат да се обратат на тел. броеви: 077 750 120 или 077 699 036, секој работен ден, од 08:00 до 16:00 часот.

За повеќе на следниов линк.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *