ДЕНЕСКА Е СВЕТАТА МАЧЕНИЧКА ТАТЈАНА-ЗАШТИТНИЧКА НА СТУДЕНТИТЕ И ОБРАЗОВАНИЕТО

WEB Телевизија во живо

Денот на нејзиното прославување (25-ти јануари) наречен е Ден на студентите. Многу од студентите наоѓаат своја небесна покровителка и помошничка во Светата маченичка Татјана.
Секогаш и се молат да им помогне во развојот на науката, образованието и заштита од зли сили. Нека се вечни и имињата.
 
Света Татјана потекнувала од видно римско семејство. Татко и три пати бил префект на Рим. Уште од младоста била длабоко проникната од Христовата вера, а подоцна била посветена за ѓакониса. 
 
Како христијанка била забележана од римските власти, затворена и мачена. После измачувањата била фрлена на лавовите, но овие се умилкувале околу неа како во времето кога животните живееја во мир со Адама. Најпосле и ја отсекле главата.
Света Татјана пострада за Христа во третиот век.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *