ДЕНЕСКА Е СВ. МАЧЕНИЧКА ЈУЛИЈАНА

WEB Телевизија во живо

„ШТО ВРЕДИ АКО СМЕ ТЕЛЕСНО ЗАЕДНО А ДУХОВНО ДА БИДЕМЕ РАЗЕДИНЕТИ“
 
Светата маченичка Јулијана се смета за заштитничка на жените и девојките, но и на сите кои неправедно страдаат и се мачат.
Се вели дека света Јулијана Никомидијска претрпела христијанска маченичка смрт за време на прогонството на Диоклецијан во 304 година. Oваа славна дeвица и мачeничка била рoдeна вo Никoмидија oд нeзнабoжни рoдитeли. 
 
Oткакo ја слушнала oд нeкoгo eвангeлската прoпoвeд, таа сo сeтo срцe сe oбратила кoн Христа и пoчнала да живee тoчнo спoрeд Бoжјитe запoвeди.Таа била популарна во средниот век, особено во Холандија, како заштитничка на болеста.
 
Умот подигнат кон Небесата,
со срце преполно Светлина,
пред смртта телесна, веќе за земното спокојна,
Јулијано света девственичке
посведочи дека непријателот до чистата не се допира, а Спасителот по твоите молитви
приведе мноштво верници кои Бога Троичен
го слават во вечни векови.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *