„ЧИТАЧОТ НЕ КРАДЕ, А КРАДЕЦОТ НЕ ЧИТА“. ВО ИРАК ПОСТОИ КНИЖЕВЕН ПАЗАР НА ОТВОРЕНО КАДЕ КНИГИТЕ СЕ ОСТАВААТ НА УЛИЦА ПРЕКУ НОЌ.

WEB Телевизија во живо

Во Ирак, книгите кои се продаваат на улица, преку вечерта не се прибираат. Имено, во Багдад има книжевен пазар кој се протега долж улицата која носи име „Срцето и душата на Багдадската писменост и интелектуална заедница“. Преку ноќ книгите остануваат на отворено бидејќи Ирачаните имаат изрека која вели „Читачот не краде, а крадецот не чита“.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *