ЗАМИНА ПЕЛЕ, „КРАЛОТ НА ФУДБАЛОТ“

WEB Телевизија во живо

На 82-годишна возраст почина легендарниот ПЕЛЕ, најголемиот фудбалер на сите времиња и најнаградуваниот спортист во историјата на фудбалот.
 
Смртта на Пеле беше потврдена во објава на Инстаграм . Точната причина за смртта не беше спомената, но во декември 2022 година беше откриено дека Пеле – мононим за Бразилецот Едсон Арантес до Насименто – бил на палијативна нега во болница во Сао Паоло по извештаите дека повеќе не одговара на хемотерапискиот третман за рак на дебелото црево, кој му беше дијагностициран во септември 2021 година.
 
„Инспирацијата и љубовта го одбележаа патувањето на кралот Пеле, кој мирно почина денеска“, стои во објавата на Инстаграм. „На своето патување, Едсон го маѓепса светот со својата генијалност во спортот, запре војна, спроведуваше социјални работи низ целиот свет и го шири она што најмногу веруваше дека е лек за сите наши проблеми: љубовта. Неговата порака денес станува наследство за идните генерации. Љубов, љубов и љубов, засекогаш“.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *