НА 31 ДЕКЕМВРИ 1941 ГОДИНА, ВО СТРУГА, ЗА ПРВ ПАТ ИСПЕАНА “ДЕНЕС НАД МАКЕДОНИЈА СЕ РАЃА – ДЕНЕШНАТА МАКЕДОНСКА ХИМНА

WEB Телевизија во живо

Музиката на песната “Денес над Македонија се раѓа” ја запишал Тодор Скаловски, со текст од Владо Малевски, и за првпат е изведена на пречекот на новата 1942 година, во Струга. Нотно првпат ја дефинирал композиторот Тодор Скаловски, во септември 1944 година. Текстот за првпат е објавен во јуни 1943 година во „Македонски народно-ослободителни песни“.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *