ИЗБРАН ПРЕТСЕДАТЕЛ И ОРГАНИ НА ЗДРУЖЕНИЕТО НА НОВИНАРИ

WEB Телевизија во живо

Рекорден број на новинари и медиумски работници беа присутни на годишното Изборно собрание на Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) на кое се гласаше за нов Претседател на Здружението и за нови членови на Управниот одбор, Надзорниот одбор и Советот на чест при ЗНМ.
 
Присутни во салата беа околу 500-тини новинари и медиумски работници, од кои регистрирани со право на глас беа 487 новинари.
Резултатите се следни:
 
За Претседател на ЗНМ е избран Младен Чадиковски со 275 гласови, Марјан Николовски освои 119 и Фиљана Кока 53 гласови, а неважечки ливчиња беа 11 од вкупно 458 гласа.
 
За членови на Управен одбор се избрани:
1. Анета Блажевска
2. Аслан Вишко
3. Сенат Зулбеари
4. Трајче Илиевски
5. Мишко Иванов
6. Маја Јовановска
7. Петар Клинчарски
8. Искра Опетчевска
9. Среќко Поповски
10. Ристо Тасев
 
За членови на Надзорен одбор се избрани:
1. Мефаил Исмаили
2. Роберт Коцев
3. Сеад Ризвановиќ
4. Горан Симоновски
5. Миомир Серафиновиќ
 
За членови на Совет на честа се избрани:
1. Саше Димовски
2. Огнен Јаневски
3. Мира Костиќ
4. Емилија Мисирлиевски
5. Игор Стефановски
 
Годишното редовно Изборно собрание беше најпосетениот новинарски настан во Македонија каде што на демократски и фер начин, новинарите и медиумските работници го искажаа своето мислење за иднината на новинарството во која ќе продолжат да се имплементираат и понатаму принципите на професионалното новинарство.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *