ТОМАС ЕДИСОН НА 21 НОЕМВРИ 1877 ГОДИНА ГО ИЗМИСЛИЛ ФОНОГРАФОТ, ПРЕТХОДНИКОТ НА ГРАМОФОНОТ

WEB Телевизија во живо

„Мери имаше мало јагне“ биле првите зборови што Едисон ги снимил на грамофонот и се зачудил кога слушнал како машината му ги репродуцира. Во 1878 година, Едисон ја основал компанијата Edison Speaking Phonograph за да ја продаде новата машина.
 
Томас Едисон создал многу пронајдоци, но омилен му бил фонографот. Додека работел на подобрувања на телеграфот и телефонот, Едисон смислил начин да снима звук на цилиндри обложени со фолија. 
 
Во 1877 година, тој создаде машина со две игли: една за снимање и една за репродукција. Едисон зборуваше во писката, звучните вибрации на неговиот глас беа вовлечени на цилиндерот со иглата за снимање.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *