СТОП ЗА УНИШТУВАЊЕТО НА СТУДЕНТСКИОТ СТАНДАРД

WEB Телевизија во живо

„Со децении наназад студентот од Македонија е жртва на лошите политики и институционалната пасивност. Крајно време е да се спротиставиме на уништувањето на студентскиот стандард.

Затоа, време е за студентски отпор!
 
Нашите барања до надлежните институции се следни:
 
1. Повлекување на новите измени на законот за студентски субвенциониран оброк, и воведување на нашите предлог измени со кој се предвидува зголемување на оброкот од 120 на 150 денари.
 
2. Изедначување на стипендиите со повискиот износ.
 
3. Изземање на студентите од антикризните мерки на Владата за рационализација и штедење на струја.
 
4. Подобрување на условите и итна санација каде што е неопходна во студентските домови.
 
Понеделник во 16:00 пред Собранието на Р.Македонија те повикуваме на мирен студентски протест да го искажеме нашето незадоволство и револт.
 
Дојди, приклучи се и биди дел од студентскиот отпор!
Што чекаш?

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *