СТАРА МАСЛИНКА, СИМБОЛОТ НА ГРАДОТ БАР Е НАЈСТАРОТО ДРВО ВО ЕВРОПА!

WEB Телевизија во живо

Старата маслинка, симболот на градот Бар, во Црна Гора, е најстарото дрво во Европа, старо повеќе од 2.242 години. Се наоѓа во населбата Мировица, на петтиот километар од Бар до Улцињ. 

Овој природен споменик е постар од кој било пишан споменик за Бар и неговите жители. Старата маслинка во Мировица е природен споменик заштитен со закон во 1963 година. 

Дијаметарот на дрвото е 10 метри. Според легендата, конфликтните семејства се собирале околу маслиновото дрво за да склучат мир еден со друг – оттука и името Мировица.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *