НА ДЕНЕШЕН ДЕН 1957 ГОДИНА ВЕШТАЧКИОТ САТЕЛИТ „СПУТНИК 2“ БЕШЕ ЛАНСИРАН ВО ВСЕЛЕНАТА СО КУЧЕТО ЛАЈКА ВО НЕГО

WEB Телевизија во живо

Спутник 2 беше лансиран на 3 ноември 1957 година со ракета ICBM R-7 (сличен модел на ракета на оној што го лансираше Спутник 1). Тоа беше сателит со маса од 508 кг и сферична форма, со дијаметар од околу 4 метри. Во својата орбита се приближи до Земјата на околу 211 km и се оддалечи од неа на околу 1659 km, периодот на неговата орбита околу Земјата беше 103,73 минути.
 
Спутник 2 имаше еден член на екипажот. Тоа беше кучето на Лајка. Додека Хрушчов инсистираше овој лет на Спутник да биде „спектакуларен“, тим инженери одлучија да испратат живо суштество во вселената – куче. Изборот падна на малиот скитник од улиците на Москва, кучето Лајка.
 
Лајка беше првото живо суштество што полета во вселената од нашата планета, но беше и првата жртва на истражувањето на вселената. Таа полета во вселената на 3 ноември 1957 година во капсулата Спутник II. Лајка никогаш не беше планирано да се врати на Земјата. По 162 дена во орбитата, Спутник 2 изгоре во атмосферата на 14 април 1958 година.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *