ПОСЕТЕТЕ ЈА „ЕТНОКОРЕОЛОШКА ИНСТАЛАЦИЈА“ ВО ФОАЈЕТО НА НАРОДНИОТ ТЕАТАР И УЖИВАЈТЕ ВО НЕА!

WEB Телевизија во живо

Синоќа во фоајето на Народниот театар се случи интересен настан во организација на ЈОУ Дом на културата „Македонија“- Гевгелија од областа на фолклорот и традицијата.
 
Имено, етнокореологот Силвестер Проле инспириран од орото „Тешкото“ постави интересна инсталација насловена како „Етнокореолошка инсталација“, која беше пријатно изненадување за посетителите.
 
На отворањето на оваа поставка Мирјана Крстева Массети рече дека се работи за едно поинакво доживување на традиционалната култура, преку современа ИНСТАЛАЦИЈА во простор оплеменет со облековни елементи, инструментариум и дел од орската традиција.
 
За публиката информација дека ќе може да ја погледнат возбудливата инсталација до 28 октомври 2022 година.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *