ОТВОРЕН МАКЕДОНСКИ КУЛТУРНО ИНФОРМАТИВЕН ЦЕНТАР ВО ЗАГРЕБ

WEB Телевизија во живо

Македонската министерка за култура Стојчевска и нејзината хрватска колешка, Коржинек присуствуваа на свеченото отворање на македонскиот Културно-информативен центар КИЦ во Загреб каде директорката Наталија Поповска имаше организирано богата културна програма.
 
Овој Центар се очекува да биде центар на н нови сознанија за вреднaта македонска култура, како и нова платформа за презентација на македонските уметници, во корист на уште поплодна културна заедничка соработка на Хрватска и Македонија.
 
Во пресрет на отворањето Стојчевска и нејзината хрватска колешка, Коржинек потпишаа Програма за културна соработка меѓу двете држави за периодот од 2022 до 2025 година.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *