МЛАДИОТ РЕЖИСЕР ОРСОН ВЕЛС, СО СВОЈАТА РАДИО ДРАМА „ВОЈНА НА СВЕТОВИТЕ“ ГИ ПРЕПЛАШИ АМЕРИКАНЦИТЕ

WEB Телевизија во живо

На денешен ден, 1938 година1938 година, младиот режисер Орсон Велс ја објави во Њујоршкото радио Ен-Би-Ес радиодрамата “Војната на световите”, врз основа на текстот на Х.Џ. Велс. Нападот на Марсовците на Земјата, режисерот го прикажа така реално, што повеќе слушатели поверуваа во вистинитоста на настанот, што предизвика неверојатен хаос и тревога во тој дел на Америка. Орсон Велс преку ноќ стана еден вид национален харој.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *