КИРИЛ ЛЕШОЧКИ ПРОГЛАСЕН ЗА СВЕТЕЦ, ЌЕ СЕ ЧЕСТВУВА НА 24 МАРТ

WEB Телевизија во живо

Во тетовскиот соборен храм „Свети Кирил и Методиј“ на света божествена литургија со која чиноначалствуваше Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, објавена одлуката за прогласување на преподобниот Кирил Пејчиновиќ за светител Кирил Лешочки. Празникот ќе се ќе чествува на 25-ти март.
 
Тој во беседата потенцираше дека на игуменот Лешочки денеска со канонизацијата му се исправа неправдата, која му ја наметнуваше секуларната наука.
 
Со своите проповеди и севкупна дејност, Пејчиновиќ се истакнал во времето кога на нашиот народ му требало поука, како да биде поблиску до Бога. Верниците воодушевени од светиот чин канонизација.
 
Пејчиновиќ е роден во тетовското село Теарце во 1771 година. Првите почетоци од неговото образование биле во селото Лешок каде подоцна во манастирот служи и станува Игумен. 

Неговиот животен пат освен на бројните написи, го напишал и на камената плоча на неговиот гроб, која самиот ја изделкал пишувајќи го познатиот епитаф.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *