ДЕНЕС Е СВЕТСКИ ДЕН БЕЗ ГРАДНИК. ПОРАКАТА Е ДА СЕ ОХРАБРАТ ЖЕНИТЕ ДА ИЗВРШАТ СКРИНИНГ ЗА РАНО ОТКРИВАЊЕ НА РАКОТ НА ДОЈКАТА.

WEB Телевизија во живо

Ако сте жена и го читате ова, ќе знаете точно на што се повикуваме кога ќе кажеме дека отстранувањето на градникот откако ќе се вратите дома е едно од најголемите задоволства на животот! Ако сте маж, само ќе мора да го прифатите нашиот збор за тоа. Сепак, Денот без градник не ја слави оваа мала удобност со која можат да се однесуваат сите жени. Тој е многу поголем и поважен од ова.
 
Што е ден без градник?
Движењето започна во 2011 година и во голема мерка се одвива на социјалните мрежи, каде што жените користат хаштаг # нобродеј за кампања.
Ден без градник е во борба против ракот на дојка. 
 
Целта е да се подигне свеста и да се охрабрат жените да вршат самопреглед, скрининг и да се осигурат дека знаат знаци на рак на дојка. Жените кои не сакаат да останат без градник исто така се охрабруваат да учествуваат, носејќи нешто виолетово за тој ден.
 
Дамите се охрабруваат да направат скрининг на мамограф на 13 октомври, што може да помогне во откривање на рак на дојка до две години пред да може да го почувствува пациентот или лекарот.
 
Всушност, целиот октомври е месец на подигнување на свеста за карциномот на дојка, а денес е денот кога сите треба да ги оставиме градниците и да им дадеме малку слобода на градите и со тоа да им обезбедиме поддршка.
 
Но, не смееме да ја заборавиме најважната работа – одете на редовни прегледи, научете како да ги препознаете симптомите и да се борите против оваа малигна болест и да им дадете поддршка на сите жени кои се борат со тоа.
 
Ракот на дојка е една од најчестите форми на рак. Всушност, се верува дека една од осум жени ќе бидат дијагностицирани со оваа болест во текот на нивниот живот. Тоа е прилично висока бројка! И покрај тоа што има големи шанси да се оздрави, има многу жени кои ги загубија своите животи поради оваа страшна болест.
 
Раната дијагноза е императив, и додека ракот на дојка е најчест кај жени постари од 50 години, жени од која било возраст може да го добијат. Важно е да имаме денови како ден без градник за да можеме да ја подигнеме свеста за оваа состојба и да се осигураме дека сите ние даваме се од себе за да собереме средства и едукација за да можеме да најдеме лек за рак на дојка

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *