11 ОКТОМВРИ – СВЕТСКИ ДЕН НА ДЕВОЈЧИЊАТА

WEB Телевизија во живо

Светскиот ден на девојчињата е меѓународен празник прогласен од Обединетите нации.
Темата на Меѓународниот ден на девојчињата оваа година е — „Нашето време е сега – нашите права, нашата иднина“.
 
„Девојките ширум светот продолжуваат да се соочуваат со невидени предизвици за нивното образование, нивната физичка и ментална благосостојба и заштитата потребна за живот без насилство. 
 
Девојките со попреченост се соочуваат со дополнителни бариери за пристап до поддршка и услуги“, пишува на официјалната веб-страница на Обединетите нации.
 
Тие повикаа на акција и ги повикаа луѓето да се вклучат преку споделување приказни, блогови и видеа од човечки интерес.
 
Првиот ден на девојките беше одбележен на 11.10.2012 година, и означуваше подигање на свеста за родовата нееднаквост со која се соочуваат девојчињата ширум светот врз основа на нивниот пол. 
 
Оваа нееднаквост опфаќа области како што се правото на образование / пристап до образование, исхрана, законски права, медицинска нега и заштита од дискриминација, насилство врз жени и неслободни детски бракови.
 
Повеќе од 62 милиони девојчиња ширум светот немаат пристап до образование. Во светски рамки и колективно, девојчињата на возраст од 5 до 14 години трошат над 160 милиони часови повеќе за домашни работи отколку момчињата на иста возраст. 
 
На глобално ниво, една од четири девојчиња се мажи пред да наполни 18 години. На 11 октомври 2016 година, Ема Вотсон, амбасадорка на добра волја на Обединетите нации, ги повика земјите и семејствата ширум светот да го спречат бракот кај децата. Многу девојки ширум светот се жртви на сексуално насилство, а сторителите честопати остануваат неказнети.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *