НА 81 ГОДИНА ПОЧИНА ЕДЕН ОД НАЈПОЗНАТИТЕ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ПОП И РОК КОМПОЗИТОРИ, КОРНЕЛИЈЕ КОВАЧ

WEB Телевизија во живо

Познатиот српски композитор и автор на бројни култни хитови, Корнелија Ковач, почина денеска на 81-годишна возраст.
 
Причината за смртта засега е непозната, а како што дознава Курир, композиторот бил позитивен на коронавирус.
 
Корнелије Ковач е роден во Ниш во 1942 година, а ја компонирал својата прва композиција „Пусти тротоари“ веќе на четиринаесетгодишна возраст, во 1956 година.
 
Откако членуваше во многу босански групи, Ковач се приклучи на сараевскиот рок бенд Индекси во 1966 година и свиреше со нив на турнеја низ СССР веќе следната година.
 
Во септември 1968 година, Ковач се преселил во Белград, каде што ја основа „Корни група“ , која ја претставуваше СФР Југославија на Изборот за песна на Евровизија во 1974 година, со песната „Мојата генерација“
 
Пишувал музика за театар, филмови, телевизија, како и за многу популарни изведувачи како Здравко Чолиќ, Бисера Валетанлиќ, Оливера Катарина, Лепа Брена.
 
Ковач е автор на бројни хитови по кои ќе го паметиме, а дел од нив се „Живееш во облаци“, „Април во Белград“, „Само остани далеку“, „Мило мое“ итн.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *