НА 15-ОТ МЕЃУНАРОДЕН ФЕСТИВАЛ „ПЕЈ СРЦЕ“ ВО ЌУСТЕНДИЛ ПРВО МЕСТО ЗА ПЕЈАЧКА ГРУПА „САВА МИХАЈЛОВ“ НА ЗДРУЖЕНИЕТО НА ПЕНЗИОНЕРИ ОД ГЕВГЕЛИЈА

WEB Телевизија во живо

Вчера и денес, на 10 и 11 септември 2022 година на сцената пред Центарот на заедницата „Братство 1869“ Ќустендил, петнаесетта година по ред, се одржува Меѓународниот натпревар за шлагерска и староградска песна „Пеј ја срце“.
 
Во конкуренција на над 70 групи од Бугарија, Србија и Македонија, првата награда отиде во рацете на пејачката група при Здружението на пензионери од Гевгелија, „Сава Михајлов“. Тие пред многубројната публика настапија со песните „Сношти сакав да ти дојдам“, „Ој ти моме, лудо ли си“ и „На срце ми стар мерак лежи“, со што ја покажаа целата убавина на македонската староградска песна.
 
Натпреварот го организираат Центарот на заедницата „Братство 1869“ и општина Ќустендил, под покровителство на градоначалникот, г-дин Петар Паунов. Коорганизатор е центарот на заедницата „Пробуда 1961“.
 
Денеска, во 12 часот сите учесници и гости заедно ќе ги изведат песните „Море пиле, славеј пиле“ и „Брала мома капини“
 
Ние, организаторите, си поставивме цел да ги зачуваме и популаризираме популарните песни на десетици генерации, да ги оживееме за нов живот и да ги вклучиме младите во нивните текстови и убавина, бидејќи популарната и стара урбана песна, во себе го носи единственото чувство на копнежот и хармонијата, во последниве години се изведуваат од сè повеќе млади луѓе“, изјавија организаторите по доделувањето на наградите.
 
Натпреварот во Ќустендил се етаблира како форум кој обезбедува платформа за бендови и уметници од целата земја и странство да го презентираат богатството на шлагерската и староградската песна.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *