КОНЦЕРТ НА КАМЕРНОТО ДУО „ EX MACEDONICUM“ ВО ГЕВГЕЛИЈА

WEB Телевизија во живо

Љубителите на класична музика во Гевгелија имаа можност да го проследат Концертот на класичното камерно дуо EX MACEDONICUM, кое го сочинуваат Драган Гоневски – виолончело и Димитар Ганчевски – пијано.
 
На програмата, која е поддржана од Министерството за култура, гевгеличани можеа да ги проследат делата: Ж.Масне – Медитација (дел од операта ,,Таис‘‘), Ф.Шуберт – Соната за пијано и виолончело ,,Арпеџоне‘‘ а-мол, D.821 и Р.Шуман – Фантастични парчиња оп.73
 
Серијата на свои концерти низ Македонија, ова дуо ја започна токму од Гевгелија, а самите тие не го криеја своето задоволство по концертот:
„Ви благодариме од срце за прекрасниот ден и одличната организација на нашиот прв концерт….Дом на култура Гевгелија и ООМУ “Васо Карајанов”“

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *