ЕСЕНТА ПРИСТИГНУВА ВО ПЕТОК, 23 СЕПТЕМВРИ, РАНО НАУТРО ВО 3:03 ЧАСОТ!

WEB Телевизија во живо

Есента 2022 година ќе пристигне во ноќта меѓу 22 и 23 септември, поточно во петок рано наутро во 3:03 часот по средноевропско време и ќе трае до 21 декември во 22:48 часот, кога започнува зимата.
 
Есента на северната хемисфера на Земјата доаѓа на 266-от ден од 2022 година во 38-та недела Во исто време, пролетта ќе започне на јужната хемисфера на Земјата.
 
Есента ќе трае 89 дена, 20 часа и 44 минути, тоа е шест минути повеќе од минатата година.
Во петок, првиот есенски ден, Сонцето ќе изгрее во 6:26 часот, а ќе зајде во 18:34 часот.
 
Инаку, според метеоролозите, летото заврши на 31 август, а есента ќе трае (од 1 септември) до 30 декември 2022 година. Климатолозите тврдат дека есента не е вистинска сезона (тоа е само лето и зима), туку преодна , како и пролетта.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *