ГРАДОВИ ВО ГЕРМАНИЈА ПОДГОТВУВААТ САЛИ ЗА СИРОМАШНИТЕ КОИ НЕМА ДА МОЖЕ ДА ГИ ПЛАТАТ СМЕТКИТЕ ЗА СТРУЈА ВО ЗИМА.

WEB Телевизија во живо

Оваа фотографија го прикажува Фридрих-Еберт-Хале во Лудвигшафен во мај 2020 година. Во тоа време, градот се подготвуваше да се грижи за пациентите со корона . Сега ова треба да се подготви како сала за греење, пишува германскиот „Билд“.
Дури и сега, во средината на летото, помислата на претстојната зима ги тресе градоначалниците на Германија.
 
Затоа што ако Владимир Путин ја исполни својата закана и ја запре испораката на гас, не само што трошоците за енергија ќе продолжат да растат – туку и снабдувањето ќе биде загрозено!
Затоа, сè повеќе градови во моментов формираат кризни тимови и развиваат планови за итни случаи. Лудвигсхафен (Рајнска област-Пфалц) дури планира да постави и сали во кои ќе можат да се загреваат граѓаните кои веќе не можат да си дозволат греење. „Во моментов се подготвуваме за сите итни сценарија со поглед на есен и зима“, рече градоначалничката Јута Штајнрук . Фридрих-Еберт-Хале ќе служи како централна станица за загревање.
 
Повеќенаменската сала, во која претходно се одржуваа спортски настани, изложби и концерти, веќе се користеше како центар за вакцинација за време на пандемијата на корона. Наместо инјекции, таму во иднина ќе има бесплатно топлина.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *