ДЕНЕС Е СВЕТСКИОТ ДЕН НА НАСЕЛЕНИЕТО. ДО 15-ТИ НОЕМВРИ НА ЗЕМЈАТА ЌЕ ЖИВЕАТ 8 МИЛИЈАРДИ ЖИТЕЛИ

WEB Телевизија во живо

Светската популација се очекува да достигне осум милијарди до 15 ноември, покажуваат Денеска, на светскиот ден на населението, беа објавени проекции на Одделот за економски и социјални прашања на ОН. Светската популација се очекува да достигне осум милијарди до 15 ноември2022 година. Според истите податоци, до 2023 година Индија ќе ја престигне Кина како најнаселена земја во светот.

„Додека го чекаме раѓањето на осуммилијардитиот човек на Земјата, тоа е потсетник на нашата заедничка одговорност да се грижиме за нашата планета и момент да размислуваме за тоа каде се уште не ги исполнуваме нашите обврски еден кон друг“, изјави генералниот секретар Антонио Гутереш.
Повеќе од половина од предвидениот раст на населението наредните децении им се препишува на осум држави – Демократска Република Конго, Египет, Етиопија, Индија, Нигерија, Пакистан, Филипини и Танзанија.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *