МЛАДИТЕ ИГРАОРЦИ НА АНСАМБЛОТ „БОЈМИЈА“ УЧЕСТВУВАА НА МЕЃУНАРОДЕН ФЕСТИВАЛ ВО НАЗИЛИ, ТУРЦИЈА

WEB Телевизија во живо

Младите играорци на Ансамбл Бојмија во периодот од 18-23 мај учествуваа на меѓународниот фолклорен фестивал кој се одржа во општина Назили, Турција.
 
Имено, од 17 до 22 мај 2022 година во ова место се одржува Меѓународен фестивал на земјоделието, културата и уметноста, со различни настани како што се изложби, саеми и настапи на домашни и меѓународни ансамбли за народни песни и игри.
 
Младите гевгеличани на фестивалски вечери се претставија со сценските постановки “Малешевка”, “Копачија”, “Повардарие”, “Преспа”, со своите настапи ја водушевија тамошната публика, кои знаеа со громогласни аплаузи да ја наградат нивната игра.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *