ТВ НОВА 12

Вести во Гевгелија и пошироко

МЛАДИОТ ПИЈАНИСТ ОД ООМУ „ВАСО КАРАЈАНОВ“, БЛАГОЈА СТОЕВ, ОСВОИ ПРВА НАГРАДА НА „ПОЛИХИМНИА 2022“

На 7-от Mеѓународниот натпревар “Полихимниа” 2022“, ученикот од ООМУ „Васо Карајанов“, Благоја Стоев во класата по пијано кај проф. Александар Лазаров, во конкуренција од 29 учесници е добитник на прва награда со освоени 95 поени. Со ова, Благоја Стоев се стекна со право на учество во втората етапа на овој натпревар, солистичка музичка точка на концертот ” Млади надежи” кој ќе биде оддржан во Музејот на македонската револуционерна борба во Скопје на 7 мај оваа година. Во оваа етапа натпреварувачите може да добијат диплома ” Млади надежи”, парични награди, награди – концерт и учество на семинар и други награди.

УСЛОВИ ЗА ПРЕЗЕМАЊЕ

Текстовите, фотографиите и останатите материјали што ги објавува tvnova12.mk се авторски. Крадењето авторски содржини е казниво со закон.

Еден коментар за “МЛАДИОТ ПИЈАНИСТ ОД ООМУ „ВАСО КАРАЈАНОВ“, БЛАГОЈА СТОЕВ, ОСВОИ ПРВА НАГРАДА НА „ПОЛИХИМНИА 2022“

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.