ЌЕРКАТА ЕДИНА ЗА НАГРАДАТА „ПОРИН “ ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО ЗА АКИ РАХИМОВСКИ:

WEB Телевизија во живо

ЌЕРКАТА ЕДИНА ЗА НАГРАДАТА „ПОРИН “ ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО ЗА АКИ РАХИМОВСКИ:
„ЗА ДРУГИТЕ БЕШЕ ВЕЧЕН СОНУВАЧ СО НЕМИРЕН ДУХ, А ЗА МЕНЕ САМО ТАТКО“
 
Поринот за животно дело денеска му беше врачен на семејството на прерано починатиот Аки Рахимовски. Покрај ќерката Едина и синот Кики Рахимовски, во неговото музичко семејство имаше уште двајца членови – гитаристот Маријан Бркиќ и клавијатуристот Берислав Блажевиќ.
На доделувањето на наградата за животно дело „Порин“ присуствуваа Ивана Мартинац, генерален секретар на „Порин“, Никша Братош, член на УО на „Порин“ и Франо Ѓуровиќ, претседател на Управниот одбор на музичката награда „Порин“.
При тоа Едина, ќерката на Аки мошне емотивно се заблагодари
– Ви благодарам од името на семејството Рахимовски за ова признание. Музичката награда Порин ја одбележа кариерата на татко ми воопшто, која ја изгради заедно со Ваљак. Она што останува зад него е само песната, неговата огромна харизма и вербата дека утре никогаш нема да престане . Тој беше вечен сонувач на немирниот дух, Петар Пан со широка насмевка, а за мене само татко. Ја живееше музиката, ја живееше песната и живееше за публиката. Музиката беше неговата фаза од животот низ која се менуваа годишните времиња пролет, лето, есен и зима. И сето тоа беше татко ми. Ви благодарам многу – рече ќерката на Аки, Едина во својот емотивен говор.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *