MОН ПРЕДЛАГА ЗГОЛЕМУВАЊЕ ОД 10%, СОНК ОСТАНУВА НА 18,4%, УЧЕНИЦИТЕ ОСТАНУВААТ ДОМА, ШТРАЈКОТ ПРОДОЛЖУВА.

WEB Телевизија во живо

Штрајкот продолжува, соопшти на денешната прес конференција Јаким Неделков, претседателот на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК)
И покрај апелите на министрите за образование и за социјала штрајкот на наставницте и на вработените во предучилишните установи ќе продолжи и неделава. Понудата на Владатат е зголемување на платите за 10 %, по ребалансот на Буџетот кој би бил во мај или јуни.
Од синдикатот велат дека понудата е дадена усно, а не писмено и дека членството останува на тоа дека штрајкот треба да продолжи се до прифаќање на нивните барања за зголемување на платите од 18,4 отсто, како и до прифаќање и на другите барања што ги има СОНК

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *