ТОДОР АНЧЕВ И ДРАГАН РИСТОВ УТРЕ ЌЕ ТРЧААТ НА „ВИЕНА ГРАДСКИОТ МАРАТОН“

WEB Телевизија во живо

ТОДОР АНЧЕВ И ДРАГАН РИСТОВ ОД АК „7-МИ НОЕМВРИ“ УТРЕ ЌЕ ТРЧААТ НА 39-ТО ИЗДАНИЕ НА „ВИЕНА ГРАДСКИОТ МАРАТОН“ ЗАЕДНО СО 31.000 УЧЕСНИЦИ
 
Двајца гевгеличани, Тодор Анчев и Драган Ристов, ќе се најдат на листата на учесници на еден од најпрестижните и најбројни светски маратонски настани „Градскиот маратон во Виена. Тие, утринава, од Братислава заминаа за Виена, каде утре, недела, 24 април, во 08,30 часот ќе стартува овој голем маратонски натпревар. Тие и двајцата ќе ја трчаат полумаратонската трка на 21 километар. Им посакуваме и на двајцата добра трка.
 
Претседателот на Австрија, Александар Ван дер Белен в недела ќе биде стартер на Градскиот маратон во Виена. Тоа е првпат во историјата на настанот трката да ја започне претседателот на Австрија. Ова беше објавено на прес-конференцијата на Градскиот маратон во Виена во четвртокот, на која беа претставени двајцата австриски елитни тркачи Лемаворк Кетема и Тимон Теуер.
 
„Среќни сме што се вративме пролетта и се радуваме на одлична атмосфера и повеќе од 31.000 учесници. Околу 8.000 од нив ќе се натпреваруваат на маратонот“, рече Катрин Виду, еден од генералните директори на Градскиот маратон во Виена. „Виенскиот градски маратон отсекогаш бил трка за мир – и се разбира истото е и во недела. Војната во Украина е вознемирувачка и за нас и за нашите тркачи. Се обидуваме да помогнеме со поддршка на иницијативата „Начбар во не“ („Соседот во неволја“). оваа причина“, рече Катрин Виду.
 
Доминантна тема на сегашноста и иднината е онаа на одржливоста. „Одржливоста е тема на разговор на секој тимски состанок“, дава увид Катрин Виду. Градскиот маратон во Виена е во процес на аплицирање на „Спорт за климатска акција“ со долгорочна цел да стане климатски неутрален настан.
 
Најпопуларното место за трчање во Австрија e познато и како „Дом на тркачи
и тркачки настани од 1822 година”. Тоа е затоа што првата организирана трка на „ Виенскиот фестивал на тркачи“, се одржа на 1-ви мај пред 200 години. Истрчани се милиони километри и милијарди чекори оттогаш на правецот долг 4,3 километри меѓу Пратерстерн и Лустхаус.
 
Плакетата за светско атлетско наследство е нешто ретко во светот. Претходни примачи се меѓу другите и спортските великани како Џеси Овенс, Емил Затопек и Грете Вејц, па се до до предизвикувачкиот резултат INEOS 1:59 на фантастичниот Елиуд Кипчоге.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *