СВЕТСКИ ДЕН НА ЛИТЕРАТУРАТА ЗА ДЕЦА. „АКО САКАТЕ ВАШИТЕ ДЕЦА ДА БИДАТ ИНТЕЛЕГЕНТНИ, ЧИТАЈТЕ ИМ ПРИКАЗНИ“( АЛБЕРТ АЈНШТАЈН.)

WEB Телевизија во живо

Од 1967 година, 2 април – односно, роденденот на Ханс Кристијан Андерсен, се смета за меѓународен ден на детската литература (International Children Book Day), кој се слави за да ја инспирира љубовта кон читањето и да го сврти вниманието кон детските книги. Ханс Кристијан Андерсен е автор на безвременските бајки со универзални пораки помеѓу кои се: „Малата сирена“, „Снежната кралица“, „Принцезата на зрно грашок“, „Девојчето со кибритчињата“ и „Палешка“.
Децата од одамна негувале љубов кон квалитетните наслови – со водство на Малиот принц, од Патувањата на Гуливер, Робинсон Крусо, Хаклбери Фин, преку Матилда, Мери Попинс или Алиса во земјата на чудата, па се’ до поблиското минато на Хобитот, Хрониките на Нарнија и Хари Потер…
Одамна големиот Ајнштајн има речено: „Ако сакате Вашите деца да бидат интелигентни, читајте им приказни. Ако сакате да бидат уште поинтелигентни, читајте им уште повеќе приказни.“

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *