ПО ПОВОД ДЕНОТ НА ОПШТИНА БОСИЛОВО, НА ПОПУЛАРНАТА ПЕЈАЧКА ЛЕНЧЕ КУКИЌ И Е ДОДЕЛЕНА ПЛАКЕТА ЗА ПРОМОВИРАЊЕ НА ОПШТИНАТА ВО ОБЛАСТА НА МУЗИКАТА.

WEB Телевизија во живо

10-ти Април е датумот кога се слави Денот на Општина Босилово. За прв пат, институционално таа се формира во далечната 1952 , а тоа се цели 70 години.
По повод јубилејот, на свечена седница, Градоначалникот Ристо Манчев им додели плакети на Киро Донев, Ленче Кукиќ и Томе Зимбаков за посебен придонес и промовирање на општината Босилово.
 
Ленче Кукиќ, моминско Дедејска, е родена во Босилово во музичко семејство, a нејзината успешна кариера трае веќе 30 години. И со групата „Пицикато“ и како солист има настапи на многубројни фестивали на народна музика и на многу сцени во Македонија. Добитник е на бројни награди: од успешен дебитант до први награда на жирито, награди за најдобра интерпретација и награди од публиката.
 
Во 2019 година Ленче беше победник на популарното музичко шоу “Никад није касно“.
Кога ја побаравме да и го честитаме ова значајно признание, таа ни се заблагодари од се срце и ни кажа:
„Плакетата ја добив за значаен придонес и промовирање на Општина Босилово во областа на музиката. Јас секогаш на сцената давам сѐ од себе и никогаш не се сомневам во моето дадено, затоа што е дадено со душа и со целата моја енергија. А, публиката тоа го знае и затоа ме наградува.“

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *