НА СПИСОКОТ НА СИ-ЕН-ЕН ЗА НАЈУБАВИ ЖЕЛЕЗНИЧКИ ЛИНИИ ЕВРОПА СЕ НАЈДЕ И ЕДНА ЖЕЛЕЗНИЧКАТА ПРУГА ВО СЛОВЕНИЈА.

WEB Телевизија во живо

Еден од најпознатите портали во светот, CNN, неодамна во својот дел за патувања објави листа на 10 најубави железнички линии во Европа.
Една од нив е словенечката железница Бохињ, дел од пошироката мрежа што ја поврзува Италија со Унгарија и Австрија со Хрватска и Италија. Железничката пруга Бохињ ја поврзува Прага со Трст, односно води од континентот до Јадранското Море. Си-Ен-Ен истакнува дека оваа историска железничка рута има дури 28 тунели и 65 мостови, вклучувајќи го и најголемиот камен железнички мост Солкан на реката Соча.
Што да се каже освен: честитки, драги Словенци!

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *