НА 3 АПРИЛ 1986 ПРЕТСТАВЕН IBM 5140 CONVERTIBLE, ПРВИОТ ПРЕНОСЕН КОМПЈУТЕР

WEB Телевизија во живо

На денешен ден, 3 април 1986 година, IBM го претстави Model 5140, „Convertible“, првиот преносен компјутер на IBM, кој имаше напојување на струја и на батерија. Се напојуваше со процесор Intel 80c88 (CMOS верзија на процесорот Intel 8088), имаше 256 kB RAM (со можност за проширување до 512), двоен флопи погон од 720 kB 3,5 инчи и монохроматски LCD екран компатибилен со CGA. Тежеше 5,8 фунти и беше продаван за 2.000 долари. Концептот и дизајнот на компјутерот го создаде германскиот дизајнер Ричард Сапер. Развиен е во лабораторијата на IBM во Бока Ратон, Флорида, област полна со алигатори. Од страна, моделот 5140 наликува на глава на алигатор, а кога печатачот е поврзан, хартијата од печатачот наликува на опашка од алигатор.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *