КУД „НЕГОРЦИ“ СЕ ВРАТИ ОД ДЕТСКИОТ ФОЛКЛОРЕН ФЕСТИВАЛ ВО НАЗИЛИ,РЕПУБЛИКА ТУРЦИЈА

WEB Телевизија во живо

Младите играорци од КУД „Негорци“ од 22 до 26 април зедоа учество на 17-от Интернационален детски фолклорен фестивал, кој секоја година се одржува во градот Назили, а по повод 23 април, денот на националниот суверенитет на Турција и Денот на детето, востановен од Мустафа Кемал Ататурк.
 
На фестивалот на кој учество зедоа ансамбли од Киргистан, Бугарија, Грузија, Македонија и на градот Анкара, играорците од Негорци имаа четири настапи на кои го претставија целото богатство на македонскиот фолкор.
Тие беа примени, заедно со играорците од другите земји и од градоначалникот на Назили Куршат Енгин Озџан во неговиот кабинет, при што им беа доделени пригодни подароци специфични за Назили.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *