15 АПРИЛ, ДЕНОТ КОГА Е РОДЕН ЛЕОНАРДО ДА ВИНЧИ Е СВЕТСКИОТ ДЕН НА УМЕТНОСТА

WEB Телевизија во живо

Денеска се одбележува денот на уметноста ширум светот. 15 април, датумот на кој е роден големиот ренесансен уметник Леонардо да Винчи во 1452 година, е избран за Светски ден на уметноста и се слави од 2012 година на иницијатива на IAA – International Association of Art, невладина организација која е официјален партнер на УНЕСКО.

Уметниците од светот го одбележуваат овој значаен ден со барање „Стоп за војната“.

Светскиот ден на уметноста се одбележува за да се промовира создавањето, споделувањето и уживањето во уметноста и на локално и на глобално ниво. Денот ја препознава важноста на уметноста и прославата на уметноста, како важни за здрави, живи и разновидни заедници и општества.
 
Светскиот ден на уметноста има за цел да ги зближи луѓето преку заедничко уживање во уметноста, градење врски и промовирање свет во кој сите ние сме слободни да се изразуваме себеси, нашите чувства и емоции, преку уметност и креативното изразување.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *