ПРЕПОРАЧАНО ОСНОВЦИТЕ ДА НЕ НОСАТ МАСКИ.

WEB Телевизија во живо

Отстранувањето на маските во основните училишта е една од трите мерки препорачани од Комисијата за заразни болести. По состанокот на експертите од Комисијата за заразни болести беше констатирано дека носењето маски веќе не би требало да биде задолжително за основците, туку само за воспитно-административниот кадар од основните училишта, а Протоколот за изолација доколку некој ученик е позитивен на Ковид-19, се предлага да остане ист.
 
Во затворените средини како што се сали за венчавки, опери, театри, кина и други од 50% од просторот колку што беше дозволен за пополнување, да се зголеми на 75%т.
 
Препорачано е да не се бараат сертификати за вакцинација за влез во отворени простории. Од комисијата сепак апелираат граѓаните да не се откажуваат од вакцинацијата.
За овие три препораки се очекува да се одлучува на следната владина седница.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *