ОД ДЕНЕСКА ДИЗЕЛОТ ПОСКАП ЗА 8,5 ДЕНАРИ, БЕНЗИНИТЕ ЗА 3,5 ДЕНАРИ,

WEB Телевизија во живо

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги доцна синоќа извести дека цените на сите нафтени деривати на светските берзи во споредба со претходната пресметка бележат зголемување кај сите нафтени

Согласно овие податоци, РКЕ донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 6,88 отсто, во споредба со одлуката од 7 март. 

„Донесовме одлука со која ја намаливме трговската маржа за 33 отсто на сите трговци со нафтени деривати.

 

Па така, од денеска максималните цени на нафтените деривати изнесуваат: 

Моторен бензин ​​ЕУРОСУПЕР БС                  – 95​​​ 93,00 ​ (денари/литар) 

Моторен бензин​ ​ЕУРОСУПЕР БС                  – 98​​​ 95,00​ (денари/литар) 

 

Дизел гориво    ​​​ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V)​​        – 94,00 ​ (денари/литар) 

Масло за горење  ​​Екстра лесно 1 (ЕЛ-1)​​        – 90,00​ (денари/литар) 

Мазут М-1 НС​​​​​​​​​​​​                                                   – 59,165​ (денари/килограм) 

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *