НЕКА Е ЧЕСТИТ СВЕТСКИОТ ДЕН НА ТЕАТАРОТ

WEB Телевизија во живо

Децата кои ги посетуваат часовите по глума во ЈОУ Дом на култура „Македонија“- Гевгелија, а под раководство на Катица Џишева Дупарова вака ни го честитаа Меѓународниот ден на театарот.
Денес носиме на лице само среќна маска Среќен светски ден на театарот! Оправдано отсутни: Сара, Софија, Даниел, Ели, Милена, Георгина, Благоја, Бојан, Анастасија, Јована, Димитар, Марија, Јована, Снежана, Костадин, Александра, Марија и Михаела.
Театарот и покрај се, ќе го преживее и ова, оваа подмолна болест, како што досега преживувал беда, сиромаштија, конфликти, војни, делби, цензури.
И, затоа, во овие денови,ние сите сме актери: во глобалниот театар, во оваа здравствена трагедија која се одвива пред нашите очи, ние сите се учиме да го видиме тоа што е очевидно но не го гледаме, бидејќи немаме навика да гледаме. Затоа, да гледаме, и да паметиме. Затоа што кога ќе помине и оваа „апокалипса“, повторно ќе му се вратиме на Театарот, како режисери, како глумци, како писатели, како сценографисти, како гледачи.
Бидејќи театарот има улога, благородна улога во витализирањето и мобилизирањето на хуманоста за да се подигне себеси од спуштањето кон бездната.

Бесплатно преземање е дозволено со задолжително цитирање на медиумот и хиперлинк до оригиналната содржина на tvnova12.mk.

За сите споделени фотографии (графики), ТВ Нова 12 има екслузивно право да ги користи или истите се превземени од социјалните медиуми, запазувајки го кодексот на "фер употреба" - корисни за општеството (ТВ НОВА 12 има за цел да информира и известува и употребата на фотографиите (графиките) е исклучливо за некомерцијални цели).
Доколку, материјата на фотографиите (графиките): навредува, нарушува углед, или негативно отсликува состојба, или не е запазено авторското право Ве молиме контактирајте не, за да соодветно реагираме!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *